SEO
Nisan 7, 2016
SEO Hizmeti
Şubat 11, 2017

15 Dakika’da SEO

KEYWORDS

<title> Etiketinde Anahtar Kelime:  Title, anahtar kelimenin bulunması gereken en önemli  etiketlerden birisidir. <title> etiketinde ne yazılıysa Arama Sonuçlarında Sayfanın Başlığı olarak gösterilir. <title> etiketi kısa olmalı 6-7 kelimeyi geçmemelidir. Title’da anahtar kelime kullanırken anahtar kelime sola doğru yakın olması gerekir.

URL’de Anahtar Kelime: URL’de anahtar kelime kullanmak seo açısından oldukça etkilidir. Örneğin, http://alanadi.com/k3e?1.html  yerine http://alanadi.com/anahtar-kelime.html gibi  Url’de anahtar kelime kullanımı ile iyi bir sıralama elde edebilirsiniz. URL’de anahtar kelime kullanımın yanı sıra  SEO  işlemlerinin tüm kurallarını uygulamak gerekir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu: Kontrol altında tutmanız gereken diğer önemli bir faktör ise metin içerisinde geçen Anahtar Kelime Yoğunluğudur. Bu oran önemli Anahtar Kelimeler için %3-7, ikincil Anahtar Kelimeler için ise %1-2 yi geçmemelidir. Burada özellikle dikkat etmeniz gereken %10 ve daha Anahtar Kelime yoğunluğuna sahip metinlere Anahtar Kelime doldurma hilesi ile yapmış gibi bir şüphe ile yaklaşılacağıdır. Nasıl siz bir metin okurken Anahtar Kelime, Anahtar Kelime, Anahtar Kelime, Anahtar Kelime gibi yazımlardan sıkılıp metni bırakırsanız Arama Motorlarıda bu durumu şüpheli karşılarlar.

Text Link Anahtar Kelimeler: Sitenize gelen veya sitenizden başka sitelere giden anahtar kelimeleri içeren Text linkler çok önemlidir. Bunların her biri çok abartmamak kaydi ile iki sitenin birbirine not vermesi gibi düşünülmelidir. Burada özellikle aynı konuya sahip sitelerin birbirini Anahtar Kelimelerle linklemesi özellikle önemlidir.

Başlıklarda Anahtar Kelime(<h1>,<h2> ve diğer etiketler): Başlıklar Anahtar Kelimeleri kullanacağınız en önemli yerlerdendir. Ancak altındaki metinde aynı içeriğe sahip olmalıdır. Tutup Elmalı Pasta tarifinin üzerinde yerleştireceğiniz SEO DERSLERİ başlığı ile kimseyi kandıramazsınız.

Sayfa Başlangıcında Anahtar Kelime: Text Linkler kadar olmasa da ilk paragraflarda mutlaka Anahtar Kelime kullanmalısınız.

<alt> Etiketinde Anahtar Kelime: Örümceklerin resimleri <alt> etiketi sayesinde okuduklarını biliyoruz. O halde resimlere mutlaka <alt> etiketi eklemeliyiz. Buralarda Anahtar Kelime kullanmamız faydalı olacaktır.

Meta Etiketlerinde Anahtar Kelime: Yahoo ve Bing halen Meta Etiketlerine güvensede Google için oldukça az önemlidir. Eğer sitenizi, Yahoo ve Bing için optimize ediyorsanız Meta Etiketlerini uygun şekilde doldurun, ancak her şartta alışkanlık edinerek bu etiketleri doldurmanın size herhangi bir zarar olmayacaktır.

Anahtar Kelime Yakınlığı: Anahtar Kelime Yakınlığı metnin Anahtar Kelimeler ile ne kadar yakın olduğu ile ilgilidir. Kelimeler birbiri ardına gelirse mükemmel sonuç alırsınız. Örneğin “SEO DERSLERİ” de olduğu gibi aralarına başka bir kelime girmemesi en iyisidir. İlk paragrafta “SEO” kelimesi sonrakinde “EĞİTİM” kelimesinin değeri asla “SEO DERSLERİ” kadar olmayacaktır. Kelime yakınlığı 2 veya daha fazla kelimeden oluşan Anahtar Kelimeler için geçerlidir.

Anahtar Kelime Öbekleri: Anahtar kelimelere ek olarak, sitenizi birkaç kelimeden meydana gelen anahtar kelime grupları için optimize edebilirsiniz. Örneğin, “SEO DERLSERİ”. Burada popüler bir anahtar kelime öbeği yakalamak en iyi sonucu verir. Bununla birlikte sitenizi arama hacmi fazla olan bir kelimede optimize etmek yerine arama hacmi düşük olan ama optimizasyon işlerinde size zaman ve maliyet faydası sağlayacak böyle bir kelime öbeği tercih edebilirsiniz.

İkincil Anahtar Kelimeler: Herkez sitesini en popüler anahtar kelimeler için optimize etmeye çalışıyor ve bu amaçla büyük para ve emek harcıyor. Halbuki ikincil anahtar kelimelerle daha hedefli bir trafik yakalıyabilir ve arama hacminin düşük olması sebebiyle daha az masraf ederek daha az emek harcarsınız. Örneğin sitenizi “SEO” anahtar kelimesi yerine “SEO DERSLERİ” kelimesinde optimize etmek gibi.

Türemiş Kelimeler: Anahtar kelimemizden türeyen farklı kelimeler kullanmak pek etkili olmayabilir. Çünkü kullandığımız lisana göre aynı kökten türeyen bir kelime çok farklı bir anlam taşıyabilir. Eğer türeyen bir kelime çok farklı bir anlam taşıyabilir. Eğer türeyen bir kelime kullanıcak olursak bu konuda çok dikkat olmamız gerekir. Örneğin, Anahtar Kelimemiz “GÖZLÜK” ise aynı kökten türeyen “GÖZLEM” kelimesi bize faydalı olmayacaktır.

Eş Anlamlı Kelimeler: Temel Anahtar Kelimemize ek olarak eş anlamlısınada optimize etmemiz gerekbilir. Aslında faydalı olmakla beraber Temel Anahtar Kelimeye harcadığımız emeği bu eş anlamlı kelime içinde harcamamız gerekecektir.

Hatalı Yazılan Anahtar Kelimeler: Anahtar kelimemizin çok yapılan yanlış yazımlarında kullanmalıyız. Bunlara da emek harcamak bize fazlasıyla fayda sağlayacaktır. Ancak dikkat etmemiz gereken en önemli konu bu yanlış yazımları sitemizde yayınlayarak kötü bir izlenim bırakmamaktadır. Bu sebeple bu yanlış yazımları meta etiketlerinde kullanmak en mantıklısıdır.

Anahtar Kelimelerinizi Azaltın: Mümkün olduğu kadar Anahtar Kelimelerinizi azaltın ve en önemlilerini seçin. Anahtar Kelimelerinizin fazla olması en önemlilerinin önemini ve değerini azaltacaktır.

Anahtar Kelime Doldurma: Sitenizi, sayfalarınızı %10 ve daha üzerinde kelimelerle doldurmayın. SEO ile uğraşırken hala bunu yapıyorsanız Ceza yemeyi ve hatta askıya alınmayı göze alıyorsunuz demektir.

LİNKLER – (Gelen Linkler, Giden Linkler, İç Linkler)

Text Linkler: Arama Motorların da iyi bir sıralama için olmazsa olmaz işlemdir. Özellikle alakalı bir siteden gelen Text link sizin için en iyisidir. Ancak sürekli aynı Anahtar Kelime ile Text link almak Google tarafından size ceza verilmesine sebep olabilir, bundan kaçınmak için de sürekli aynı kelimeyi kullanmak yerine Eş Anlamlılarını kullanabilirsiniz.

Gelen Linklerin Kaynağı: Gelen Linkin kaynağıda önemlidir. Özellikle yüksek PR li sitelerden link almak oldukça önemlidir. Rastgele Link alarak kötü siteleri kendinizle bağlamayın.

Benzer Sitelerden Link Alımı: Siteniz ile alakalı sitelerden link almak elbette daha iyidir. Ama sitenin PR’nin yüksek olması çok daha fazla önemlidir. Size link veren sitenin yaşı, PR derecesi, düzenliliği, link çeşitliliği gibi konular önemlidir.

.edu ve .gov Uzantılı Sitelerden Link Alımı: Bu linkler oldukça değerlidir, çünkü .edu ve .gov uzantılı siteler .com .biz, .info, vb. uzantılı domainlerden daha itibarlıdır. Fakat kolay kolay buralardan link alamazsınız.

Backlink Sayısı: Genellikle fazla backlink iyidir. Fakat sitelerin PR’nin yüksek olması fazla backlinkten daha iyidir. Mümkün oldukça, Text Link şeklinde, PR i yüksek sitelerden Anahtar kelimeler ile link alınmalıdır.

Text Link Şeklinde İç Linkler: Siteniz içerisinde sayfalarınız arasında bu şekilde text linklerde çapraz linkleme yapabilirsiniz.

Text Linklerin Çevresi: Sayfanın sonunda, altında veya alaksız bir yerinden Text Link size fayda sağlamaz. Text Linki mümkün olduğunca sayfa da metin içerisinde, içinde geçtiği makale ile alakalı bir şekilde dizayn etmelisiniz.

Gelen Linklerin Yaşı: Eski link iyidir. Başlar başlamaz alakalı alakasız tonlarca link almak yerine yavaş yavaş link almak ve her linkin Google İndeksini takip etmek yararlıdır.

Dizinlerden Link Alımı: Yahoo veya DMOZ gibi sağlam dizinlerden gelenler değerli olsalarda alakasız, PR değeri olmayan dizinlerden gelen linkler size zarar verecektir.

Backlink Alınan Sayfadan Çıkan Link Sayısı: Size link veren sayfalarda az link çıkışı olmasına özen gösterin. Bu sayede size gelen linkin değeri artacaktır.

İsim Linkler: Sayfa içerisinde isim linklier kullanmak özellikle iç bağlantılar için kullanılırsa ve Navigasyona yardımcı olacağı için değerlidir. Ancak özellikle belirli bir paragrafa (Anahtar Kelimelerin Yoğunluğu) dikkat çekmek açısından da SEO için yararlıdır. Kodlarda isim linkler şu şekilde yazılır: <a href=”#SEO DERSLERİ”>SEO Dersleri Hakkında Detaylı Bilgi</a> and “#SEO DERSLERİ”.

Gelen Linklerin IP Adresleri: Google aynı IP adresinden C sınıfı IP lerden gelen linkleri etkisiz kabul edebilir. Yahoo! Ve Bing için bu henüz bu kadar önemli olmasada mümkün oldukça farklı IP lerden link edinmek yararlıdır.

Link Tarlalarından ve Şüpheli Sitelerden Gelen Linkler: Muhtemelen karşılıklı link olmadığı sürece sizi etkilemez. Çünkü Link Tarlalarından gelen linklerde sizin bir kontrolünüz yok bu sebeple cezalandırılmazsınız. Ancak Google’ın Algoritma değişiklikleri esnasından ters bir etkiye de maruz kalabilirsiniz. Bu sebeple bu şekilde gelen bağlantılardan uzak durmak en iyisidir. Eğer bu tip bir yerden size gelen link fark ederseniz site yöneticisine başvurarak kaldırılmasını sağlamalısınız.

Çok Fazla Giden Link: Google dışarıya çok link veren siteleri sevmez. Bu sebeple sitenizdeki dış link sayısını sınırlı tutun ve link aldığınız sitelerde de bu hususa dikkat edin.

Aşırı Link Alma, Link Spamming: Aynı siteden veya siteye çok link almak yada vermek (Çapraz link olmasa bile) sizin için kötü puandır. Mutlaka kaliteli link almaya bakın.

Link Tarlalarına ve Şüpheli Sitelere Giden Linkler: Link tarlalarından ve diğer şüpheli sitelerden gelen istenmeyen linkler, kötü bir komşuya giden linkleri boğabilir. Sitenizin Link bağlantılarını periyodik olarak kontrol etmelisiniz. Çünkü bazen iyi bir siteden aldığınız link iyi sitenin kötü komşuları yüzünden zararlı hale gelebilir. Bazen bunun terside olabilir.

Çapraz Linkleme: Çapraz linkleme A sitesinden B sitesine, B sitesinden C sitesine ve C sitesinden A sitesine link verilerek oluşur. Bu çok basit bir örnektir çok daha fazla karmaşık şemalarda ortaya çıkabilir. Çapraz Linkleme gizli link ticareti gibi göründüğünde cezalandırılır.

Tek Pixellik Linkler: Tek Piksellik veya kullanıcıların göremeyeceği linkler yerleştiriyorsanız. Arama Motorlarının bunu sadece sitenizi indekslemek için kullandığınızı anlayacaklarından yararlı olmayacak tam aksine cezalandırılmanıza sebep olacaktır.

META ETİKETLERİ

<Description> Meta Etiketi: Meta etiketleri gittikçe önemini kaybetmektedir. Fakat bunlar ir sitenin bel kemiğidirler ve mutlaka olmaları zorunludur. En azından <description> ve <keywords> kesinlikle bulunmalıdır. Sitenizin açıklamasını yazmak için <Description> Meta Etiketini kullanın. Bing ve Yahoo için önemini oldukça korumaktadır ve Arama Sonucunda sitenizin içeriği için bu etiketi kullanırlar.

<Keywords> Meta Etiketi:  Artık Google için fazla önemli olmasa da Bing ve Yahoo bu etikete dikkat etmektedır. Bu arada dikkat etmeniz gereken 2 konu; 10-20 Anahtar kelimeden fazlasını yazmamanız ve Sayfanız ile alakalı olmayan kelimeleri yazmamanızdır.

<Language> Meta Etiketi: Sitenizin özel bir dili varsa bu etiketi mutlaka kullanın. Gerçi Arama Motorlarının sitenizin dilini anlama konusunda daha kesin metotları olmasına rağmen yinede siz bunu onlara Meta Etiketinizle belirtin.

<Refresh> Meta Etiketi: <Refresh> Meta tag sitenize diğerine ziyaretçileri yönlendirmek için tek yoldur. Son zamanlarda yeni bir etki alanına göç ve geçici ziyaretçiler yönlendirmek gerekirse sadece bunu. Uzun süre kullanıldığında, <refresh> metatag etik olmayan uygulama olarak kabul edilir ve bu puan zarar verebilir. Her durumda, 301 aracılığıyla yönlendirme çok daha iyidir.

İÇERİK

Benzersiz (Özgün) İçerik: İçeriğiniz size özel, özgün, benzersiz ve alakalı olmalıdır.

İçerik Değişim Sıklığı: Sık sık yeni içerik eklemek oldukça iyidir. Arama Motorları sık değişen içeriği severler.

Anahtar Kelime Font Büyüklükleri: Anahtar Kelimeleri büyük fontlar ile yazmak buraya dikkat çekmek açısından önemlidir. Bu amaçla <H>, etiketlerinide kullanabiliriz.

Anahtar Kelimeleri Biçimlendirme: Kalın ve italik yazı biçimlendirme önemli kelime ve cümlelere dikkat çekmenin diğer bir yoludur. Büyük yazı fontları da kullanabiliriz ama başlık olarak algılanabileceği için kalın veya italık yada altı çizili, biçimlendirme daha iyidir.

Belgenin Yaşı: Yeni belgeler (ya da en azından düzenli olarak güncellenen olanlar) tercih edilmektedir.

Dosya Boyutu: Genellikle 1500-2000 kelimelik uzun yazılar yerine bunları 2-3 parçaya bölerek 500-1000 kelimelik yazılar oluşturmak tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra 100-200 kelimelik küçük sayfalarda Google tarafından beğenilmez.

İçerik Ayırma: Sayfanızı tek bir içeriğe ayırmalı ve Arama Motorlarının kafasını gerçek içerik konusunda karıştırmamalısınız.

Kötü Kodlama ve Tasarım: Arama Motorları tasarım ve kodlama açısından fakir siteleri istemediklerini ısrarla belirtiyorlar. Bu sebeple kötü kodlanmış ve kötü bir tasarıma sahip site indeksleme açısından da sorun yaşayabilir ve bu olay banlanmaya kadar varabilir.

İllegal içerik: İllegal içerik, telif hakkı ihlali, izinsiz yazı veresim vb kullanma ceza almanız için birer sebeptir.

Gizli İçerik: Kullanıcılar için değilde sadece örümcekler için hazırlanan bu şekilde Sayfa renginde görünmeyen veya çok küçük fontlarla yazılan ve okunamayan içerik uygun değildir. Bu şekilde uygulayacağınız Black Hat SEO tekniği yüzünden kısa zamanda ceza alabilirsiniz.

Gizleme: Bu da örümcekler için başka kullanıcılar için başka sayfa hazırlama şeklinde uygulanan yasadışı tekniktir. Kesinlikle önerilmez.

Köprü Sayfaları: Arama Motorlarını aldatmaya yönelik olarak örümcekleri farklı yüksek alakalı sayfalara linkleyen yasadışı bir tekniktir.

Tekrarlanan İçerik: Başarı şansı düşük bir uygulamadır. Sitenizi olduğundan daha büyük gösterme amacını taşır. Bunun yerine özgün içerikli yeni sayfalar hazırlamalısınız.

GÖRSEL EKSTRALAR VE SEO

JavaScript: Akıllıca kullanılırsa, zarar vermez. Ana içerik, JavaScript ile görüntülenir ama eğer JavaScript kodu karmaşıksa örümceklerin takip etmesi zorlaşır ve takip edemiz, bu kesinlikle size zarar verir.

Metin İçerisine Görseller Yerleştirmek: Sadece metinlerden oluşan bir site son derece sıkıcıdır. Bu sebeple metin içerisine görseller yerleştirmek ve bu görselleri <alt> etiketi ile arama motorlarına tanıtmak değerlidir.

Podcastler ve Videolar Kullanmak: Podcastler ve videoalr gittikçe daha popüler hale gelmektedir. Fakat tüm metin olmayan içerik gibi bunlarda örümcekler tarafından okunma sıkıntısı meydana getirebilir. Bunları uygun bir script ile arama motoru örümcekleri tarafından okunabilir hale getirmek önemlidir. Aksi takdirde okunamayacakları için indekslenemezler ve bir değerleri olmaz.

Text Linkler Yerine Görsel Linkler Kullanmak: <Alt> etiketlerini doldurmadığınız sürece zarar verirsiniz. <Alt> etiketini kullanıdığınız zaman dahi normal bir 16 Punto ile yazılmış, altı çizili veya italik bold bir Text linkin yerini asla tutmaz. Bunları site içerisinde navigasyon için kullanmak daha iyidir.

Çerçeveler: Çerçeveler SEO için çok çok kötüdür. Gerçekten gerekli olmadıkça bunları kullanmaktan kaçının.

Flash: Örümcekler Flash içeriği indeksliyemez. Ama bunu kesinlikle kullanmayın anlamına gelmemeli. Eğer siteniz için gerekli olduğuna inanıyorsanız bir metin açıklaması ekleyerek kullanmayı unutmayın.

Flas Giriş Sayfası (İntro): Flash bir giriş sayfalası bazende tüm siteyi Flash ile oluşturmak SEO açısından tam bir cinayettir. Neyseki bu salgın hastalık artık sona ermek üzere.

DOMAİNLER, URL’LER VE WEB MASTERLİK

Anahtar Kelime URL’ler ve Dosya İsimleri: Özellikle Yahoo! Ve Bing için çok önemli faktörlerdir.

Site Erişebilirliği: Genellikle ihmal edilen önemli bir konudur. Eğer siteniz veya bir parçası kırık linkler, 404 hataları, parola korumalı sınırlı erişim veya benzer sebeplerle erişilemez ise indekslenemezde.

Site Haritası: Güncel bir site map SEO için olmazsa olmazlarındadır.

Site Boyutu: Örümcekler büyük siteleri seveler. Fakat site büyüdükçe kontrolü zorlaşırsa, navigasyonu bozulursa, kullanıcı dostu olmazsa arama motorlarıda sevmez bunları küçük sitelere ayırmak daha iyi olabilir. Diğer taraftan 10,000 Sayfadan daha büyük ve karışık siteler cezalandırılabilir.

Site Yaşı: Eski siteler değerlidir. Ancak bunlarında çağa ayak uydurup, kullanışlı olmaları önemlidir. Hala 10 sene öncesinin tekniklerini kullanan bir sitenin yaşaması zordur.

Site Teması: İyi bir sıralama için her şey sadece anahtar kelimeler ve linklerle ilgili değildir. İyi ve içeriğiniz ile alakalı ve kullanışlı bir temada yüksek sıralama için şarttır.

Site Dosyalarının Lokasyonu: Dosya konumu önemlidir. Kök dizinde ya da yakınında bulunan dosyalar daha altlarda 5 veya daha fazla düzey dibe gömülü dosyalardan daha iyi yükselme eğilimindedir.

Domainler, Subdomainler ve Ayrı Domainler: Subdomain yerine ayrı bir alan adı almak daha iyidir. Alt-alanadi.alanadi.com yerine alt-alanadi.com almak size zarar vermez.

Domain Uzantıları (TLDs): Tüm TLDs eşit değildir. En popüler uzantı olan .com her zaman .ws, .biz, veya .info dan daha iyidir. Ama .org .edu, daha da iyidir.

URL’de Tire Kullanmak: İki kelime arasına konulan tire okunabilirliği artıracağı gibi SEO işlemlerinede katkı sağlar. Alan adlarında tire kullanabilirsiniz.

URL Uzunluğu: Genellikle sorun teşkil etmez ama 10 kelimeden daha uzun URL’ler spam görüntüsü verir. Bu sebeple 3-4 kelime alan adının kendisi ve 5-7 kelime adresin kalanı için kabul edilebilir.

IP Adresleri: Paylaşımlı bir sunucuda barındırılan bir sitenin IP si veya C sınıfı tüm IP adresleri sebebiyle kara listeye alınmış olabilir. Bu sebeple zarar görebilirsiniz.

AdSense Sıranızı Yükseltmez: AdWords SEO ile hiçbir şekilde alakalı değildir. AdWords sitenize daha fazla trafik getirecektir ama bu ne olursa olsun bir şekilde sıralamanızı etkilemez.

Sunucu Kesintileri: Sunucu Kesintileri direkt olarak sitenizin erişebilirliği ile ilgilidir. Çünkü siteniz sık sık kesiliyorsa indekslenemez. Gerçektede %97,98 den daha düşük uptime oranı sağlayan sunucularada güvenilmez.

Dinamik URL’ler: Üst sıralarda Dinamik URL’ler olsada örümcekler Statik URL’leri tercih ederler. Özellikle 100 karakterden uzun dinamik URL’ler gerçekten kötüdür ve sıkıntı oluşturur. Bu sebeple URL kısaltan bir yazılım kullanmanızı öneririm

Oturum ID’leri: Dinamik URL’lerden bile daha kötüdür. Oturum ID’lerini örümcekler tarafından indekslenmesini istediğiniz bilgiler için kullanmayan.

Robots.Txt Yasakları: Robots.txt dosyası tarafından sitenin önemli bir kısmının indekslenmesi yasaklanmış ise örümceklerin daha az gelmesine yol açacaktır. Kimse istenmediği yere gelmez. Dolayısıyla bu durum sitenizin kalan kısmınıda etkileyebilir.

Yönlendirmeler(301 and 302): Düzgün uygulanmadığında sitenize zarar verebilir. Hedef sayfası herhangi bir sebeple açılamıyor olabilir. Yönlendirme ziyaretçinizi hemen farklı bir sayfaya atarak black hat SEO tekniği olarak algılanabilir.

seo
seo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

aaaaaaaaaaa