Black Hat ve White Hat SEO Kavramı

Seo Çalışmaları İle Marka Olun
Nisan 5, 2016
SEO
Nisan 7, 2016

Black Hat ve White Hat SEO Kavramı

Günümüzde bir çok black hat ve white hat SEO yapan kişiler vardır. Black hat SEO, spam backlinkler, kopyalar içerikler ile yapılan SEO çalışmalarıdır ne yazık ki bir süre üst sıralar da yer alsalar bile google botları tarafından fark edildiğinde spam backlink yapan siteyi gerilere atabiliyor hatta hafızasından silebiliyor. White hat SEO ise doğal SEO çalışmalarıdır. White hat SEO’nun yolu, özgün ve kaliteli içerik, sitenize benzer içerikte olan veya kaliteli sitelerden belirli aralıklarla backlink alımları yapılan SEO çalışmalarından geçiyor.

Keyword Stuffing (Alakasız Anahtar Kelime Doldurma)

Bu teknik site metaları ve başlıklarını içerik ile alakasız anahtar kelimelerle doldurma şeklinde uygulanmaktadır. Site ile alakası olmayan farklı kelimelerden de hit alma düşüncesiyle uygulansa da son zamanlardaki metaların önemini yitirmesi bu çalışmaların da geçerliliğini azaltmaktadır.

Doorway Pages (Giriş Sayfaları)

Daha önce bu konu ile ilgili açıklama yapmıştık. Yine bahsetmek gerekirse, sitelerin user-agent kodlarıyla siteye gelen ziyaretçinin bot veya insan olduğunu öğrenip, bu iki farklı gruba özel olarak hazırlanan sayfalara yönlendirilmesini sağlayan tekniktir. İnsanlar için oluşturulan sayfa SEO açısından bir önem taşımayan sadece ziyaretçilerin aradığı bilgi veya görselleri bulabileceği sayfalardır. Botlar için oluşturulanlar is, anahtar kelime kullanımı itibariyle göze hoş görülmez ve sadece SEO amaçlı tasarlanmıştır.

Machine Generated Content (Makine ile Oluşturulan içerik)

Özel yazılımlar sayesinde, içerikler veritabanı yardımıyla toplu ve çok sayıda girilir. Otomatik olarak oluşturulan bu içerik tamamıyla kopya veya eş anlamlı kelimelerin yer değişimi ile yeniden yazım olarak oluşturulabilmektedir. Ancak Google’ın son algoritmaları sayesinde aranan bir kelime için eş anlamlı sonuçları da gösterebilmektedir. Bu sebeple bu tekniğin de faydası az ve geçici olacaktır.

Mirror Or Duplicate Sites (Aynı Veya Yinelenen Siteler)

Bu yöntem, sitede teme, kullanılan betik, domain ve hosting gibi farklılıkları oluşturarak aynı içeriğin kullanılması temeline dayanır.

Tiny Text / Alt Text

Bu yöntemle resim alt etiketlerine, resimle alakası anahtar kelime ve cümle grupları yazılarak, hem normal aramalar için hem de görsel aramaları için bu anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmaya çalışılır.

İnvisible Text (Görünmez Metin)

Bu yöntem sayesinde, arka planla aynı renkte yazılarla anahtar kelimeler girilerek sadece arama motoru botları tarafından görünen yazılar girilir.

Özetle Black hat SEO teknikleri ilk zamanlarda arama motorlarının gelişim dönemlerinde çeşitli boşluklardan yararlanarak kısa sürede hit elde etme amacıyla kullanışmış, etkisi ve önemi zamanla azalmış tekniklerdir. Kullanıcıların şikayetleri ve arama motoru botlarının yeni algoritmaları bu tekniklerin anlaşılmasını kolaylaştırmıştır. Halen bazıları geçerli olsa da hiçbir black hat SEO tekniği kalıcı sonuçlar getirmez. Geçici sonuçları olsa bile önerilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Seo Çalışmaları İle Marka Olun başlıklı makalemizde seo, seo çalışmaları ve seo danışmanı hakkında bilgiler verilmektedir.

seo
seo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

aaaaaaaaaaa